• 4173
  • 445 مرتبه
  • 02 اردیبهشت 1400

پریفرم چیست؟

پریفرم چیست؟

 پلاستیک­هایی که برای ساخت بطری استفاده می­ شوند عبارتند از: پلی­وینیل­کلراید (PVC)، پلی­اتیلن (PE)، پلی­پروپیلن (PP)، پلی­‌کربنات (PC) و پلی­اتیلن­ترفتالات (PET).


تولید بطری از چهار پلاستیک اول توسط فرآیند اکستروژن مذاب و باد کردن پلیمر در قالب انجام می­ شود و در واقع نیازی به تولید پریفرم نیست. اما PET در حالت مذاب استحکام لازم را ندارد.

 

بنابراین فرآیند تولید بطری PET شامل دو مرحله است، ابتدا پریفرم توسط تزریق مذاب PET کریستاله در قالب تولید شده و در مرحله ی بعد PET آمورف (پریفرم) قالب­ گیری و دمیده می­ شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تعریف پریفرم:

از آنجاییکه PET در حالت مذاب استحکام لازم را ندارد، مواد PET به قطعات لوله ای شکل توخالی که در واقع پیش شکل بطری محسوب می شود، تبدیل می شوند. این قطعات حاصل از فرایند تزریق، در دستگاه های باد کن شکل داده شده و با توجه به قالب بطری و وزن پریفرم در تولید انواع مختلف بطری به کار می رود.


خلاصه فرایند تولید:

مواد اولیه PET داخل سیلوی مواد، توسط لوله های مواد کش وارد گازگیر شده و به مدت حدود ۶ ساعت در دمای بین ۱۴۰ تا ۱۷۰ گازگیری شده و به ماشین تزریق منتقل می شود. این مواد در طی فرایند تزریق ذوب شده و به داخل قالب تزریق می شوند، قطعات داخل قالب و توسط چیلر خنک کاری شده و قطعه شفاف از قالب خارج می گردد. این قطعات توسط نوار نقاله حمل و وارد کیسه های مخصوص شده و بسته بندی می گردد.

 

مراحل فرآوری مواد اولیه و تولید پریفرم:

آماده سازی مواد PET با انجام رطوبت زدائی مناسب جهت ورود به سیلندر توسط لوازم و تجهیزات خشک کننده و انتقال دهنده مواد و در شرایط زیر انجام می شود:


۶ تا ۸ ساعت رطوبت­گیری پیوسته در دمای ۱۷۰ درجه سانتی­گراد در نقطه شبنم ۴۰- درجه سانتی­گراد
 رساندن رطوبت نهایی مواد به کمتر از ۵۰ppm هنگام ورود به سیلندر تزریق
 انتقال مکانیزه مواد به گازگیر و سیلندر تزریق